53
Fotogalerie

Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

Kapitoly článku:


S úbytkem plnohodnotných terénních automobilů se na trhu začínají v hojné míře objevovat terénní pickupy. Je to asi logické vyústění stavu, když běžný zákazník skutečně nepotřebuje u svého SUV tuhé nápravy a žebřinový rám. Pokud chcete pracovní auto, které navíc neudělá ostudu ani při návštěvě společenské události, pak můžete vybírat z bohaté nabídky, kterou svými variacemi nedávno rozšířil Fiat či Mercedes. 

Zatímco prémiová značka se obrátila na alianci Nissanu s Renaultem, Italové oslovili Mitsubishi a "koupili" L200 páté generace. Tento vůz do Evropy dorazil v roce 2015. Fiat se nesnažil vozu násilně vtisknout svou korporátní tvář, takže to, co vidíte na fotkách, je až na několik málo drobností, jako je přední nárazník a logo Fiatu, kompletně Mitsubishi L200.

Fiat Fullback využívá stejné technologie pohonu všech kol, která u mateřské firmy dostala označení Super Select 4WD. Oproti předchozím L200 je na palubě namísto manuálně přiřaditelného pohonu otočný volič. Přiřazování pohonu je tak daleko jednodušší a uživatelsky přívětivější, ale tak nějak chybí ta offroadová mechanická poctivost. Prostě doba pokročila.

Pod vyboulenou přední kapotou Fiatu Fullback najdeme neoznačený vznětový čtyřválec 4N1, poprvé představený roku 2010. Tuhle řadu motorů japonský výrobce používá také pro ASX, Lancer a Outlander a Fiat ji v provedení 2442 cm2 přejal ve dvou výkonových nastaveních – 113 a 133 kW (154 a 181 koní). Kromě celohliníkové konstrukce a ventilového rozvodu 16V DOHC se chlubí systémem proměnného časování ventilů na straně sání (pouze pro výkonnější variantu) a turbodmychadlem s variabilní geometrií rozváděcích lopatek.

NA PICK-UP SLUŠNÉ ŘÍZENÍ

Stejně jako exteriér, také interiér vozu je L200 se vším všudy. Je velká škoda, že Fiat nevěnoval ani trochu pozornosti několika mála detailům, které by oba vozy výrazněji odlišily. Samotný interiér je poměrně archaická záležitost a jak trefně poznamenal jeden můj kolega novinář, člověk zvyklý na moderní automobily může nabýt pocit, že některé prvky vypadají jako z dvacet let starého auta. Jenže u tohoto vozu to vadí výrazně méně než jinde, slícování je navíc dostatečně precizní, takže rozhodně nečekejte nějaké vrzání či jiné pazvuky.

Příjemným překvapením byla pohodlná sedadla a především slušné řízení s převodem 3,8 otáček od dorazu k dorazu. Jen málo podobně koncipovaných terénních pickupů řidiči nabídne tolik informací do řízení, jako právě nová L200. A rozhodně to není vykoupené nějakými kompromisy v terénu. Jen při vysokých rychlostech výrazněji zlehkne a pak se řidič trochu ztrácí pod rukama.

Stabilizaci má Fiat má stejně naladěnou jako L200. Tudíž, cela vypnout ji nelze dokud nezvolíte pohon všech kol s redukcí a uzavřeným zadním diferenciálem. Redukce má pomalejší převod, takže se vozidlo se na dvojku či trojku pohybuje docela rychle. Osobně bych bral rychlejší poměr.

Použitá pětistupňová samočinná převodovka z Pajera řadí hladce a dostatečně rychle, třebaže její charakteristika je spíše uvolněnější. Amarok a jeho "8kvalt" je pohotovější. Než připlácet 35 tisíc Kč, volte manuál.

Maximální točivý moment 430 Nm je k dispozici od 2500 min/1 a na zpevněné komunikaci nemáte pocit, že by byl zapotřebí větší krouťák.  

S pohonem jen zadní nápravy, což je na zpevněném povrchu po většinu času logické, se vůz v rychle projížděných zatáčkách chová předvídavě a velmi kultivovaně. Podvozek s lichoběžníkovým zavěšením a vinutými pružinami vpředu a listovými pery vzadu vykazuje výtečnou torzní tuhost a podvozek jako celek, až na tradiční poskakování zadní tuhé nápravy, funguje skvěle. Přesto si myslím, že NP300 Navara umí být díky své pětibodové nápravě ještě o něco kultivovanější.

Čtyřválcový agregát si v nízkých otáčkách (až do nějakých 1800 ot/min) jen tak ševelil. Při vytáčení do vyšších otáček se ale začal projevovat hlučněji. Spotřeba paliva se dala udržet na hranici 8,5 l/100 km, ovšem stačilo trochu přidat plyn a rázem to bylo 11 až 12 litrů na 100 km.

TA STABILIZACE…

S FulLbackem jsme se byli podívat také v terénu a až na jednu výjimku neměl žádný problém. Díky přednímu nájezdovému úhlu 30°, zadnímu 22°, přechodovému 24°, maximálnímu bočnímu náklonu 45° a brodivosti 600 mm si poradí s většinou nástrah, které při konání práce, ke které byl zkonstruován, potká, třebaže například brodivost je výrazně lepší u Fordu Ranger.

Je možná trochu škoda, že při zapnuté dvoukolce nelze vypnout stabilizaci, která jinak zbytečně zasahuje do jízdy. Pokud by tomu tak nebylo, Fullback by se rázem stal nejzábavnějším pickupem na trhu. Fiat skutečně udělal terno, když oslovil zrovna Mitsubishi. Fullback je poctivý automobil s prvky staré školy a při běžném používání by kromě nepříliš pohodlných zadních sedadel neměl posádce jízdu jakkoliv kazit.

A jestli vás zajímá, jestli se vůbec v něčem od L200 liší, pak je to zadní chromový rám a kryt s LED světlem zadní korby od Moparu. Není toho moc, ale na druhou stranu, vzpomeňte, jak se Fiatu povedl stejný tah s Dodge Journey. Tomu dal svůj dvoulitrový Multijet a rázem se zákazníci hrnuli. Tady motor zapotřebí nebyl, protože pohonná jednotka od Mitsubishi je velmi povedená, výkonná a úsporná.

 Na galerii fotografií pořízených během testování se podívejte zde:

009 (Kopírovat).JPG010 (Kopírovat).JPG011 (Kopírovat).JPG

Fiat

Fiat (zkratka z Fabbrica Italiana Automobili Torino) je největší italská automobilka. Byla založená v roce 1899 a vyráběla také motory, vojenská auta nebo letadla. Fiat v roce 2009 uzavřel partnerství s americkým Chryslerem, od roku 2021 spadá do skupiny Stellantis.

Fiat 500 • Fiat 124 Spider • Fiat Panda •  Fiat PuntoFiat Tipo • Fiat 500L • Fiat 500X • Fiat 500C

Doporučujeme

Články odjinud